Протидія булінгу

Булінг (цькування)  діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого. 

Зупинимо булінг разом!

Стоп булінг

У серпні 2018 року в рамках проекту «Я маю право!» міністерство юстиції розпочало інформаційну кампанію #СтопБулінг, орієнтовану на дітей і їхніх батьків. Головна мета – розказати суспільству про види булінгу і його протидію.

Найбільш поширені різновиди цькування: психологічне і фізичне. Вони відрізняються за низкою ознак. До психологічних прикмет того, що дитина зазнає булінгу належать: відсутність у дитини друзів, страх ходити до школи, занижена самооцінка. Ознаками фізичного булінгу можуть бути зламані іграшки, зіпсовані особисті речі, брудна шкільна форма, синці. Через поширення ролі Інтернету і соціальних мереж з’явився новий вид цькування – кібербулінг. Один із його проявів – це надсилання погрозливих та образливих текстових повідомлень.

Фахівці радять, що дитині не варто намагатися вирішити ситуацію самостійно. Краще звернутися до батьків, вчителів або дорослих, яким дитина довіряє.

«Надзвичайно важлива небайдужість батьків до своєї дитини і постійне відстежування ситуації, настрою і стану дитини. Крім того, не варто забувати про тісний контакт із класним керівником, налагодження комунікації з іншими батьками в класі», –радять у міністерстві юстиції.

На думку психолога Катерини Данилевської, для вирішення проблеми з цькуванням у школах повинна проводитись системна робота з батьками, вчителями та самими учнями.

Відповідальність за цькування

Над вирішенням проблеми працюють і в парламенті. Так, 2 жовтня 2018 року Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект №8584 про протидію булінгу у школах. Згідно з документом, в українському законодавстві вперше з’являється таке поняття як «булінг», а також штрафи за знущання над школярами.

Головне в законі про протидію булінгу в школах

У рамках цього закону до відповідальності можуть бути притягнені діти, їхні батьки, вчителі та директор школи. За моральне або фізичне насильство та агресію у будь-якій формі кривдникам загрожуватиме штраф на суму від 340 до 850 грн. Якщо правопорушення вчинив малолітній і ще не може відповідати перед законом, стягнення очікує на батьків.

За повторне порушення або вчинення дій із особливою жорстокістю будуть штрафувати від 1700 до 3400 грн. Будуть карати і вчителів – за приховування булінгу передбачається штраф від 850 грн до 1700 грн. Директори шкіл повинні будуть розглядати заяви про випадки цькування від учнів та їхніх батьків і за потреби звертатись до правоохоронців.

БЕЗКОШТОВНІ «ГАРЯЧІ» ТЕЛЕФОННІ ЛІНІЇ

Порядок  подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування)

1.      Учасники освітнього процесу подають заяву директору школи про випадки булінгу по відношенню до дитини або будь-якого іншого учасника освітнього процесу.

2.      Директор школи розглядає заяву в день її подання та видає наказ про проведення розслідування.

3.      Директор школи для прийняття рішення за результатами розслідування  створює наказом Комісію з розгляду випадків булінгу (цькування) та скликає її засідання. До складу Комісії входять директор школи, педагогічні працівники (у тому числі психолог), батьки постраждалого та булера для прийняття рішення  за результатами розслідування та виконання відповідних заходів реагування.

4.      Проводиться повне та неупереджене розслідування щодо випадків булінгу (цькування) з залученням осіб від яких отримали інформацію.

5.      Рішення Комісії реєструється в окремому журналі, зберігається в паперовому вигляді з оригіналами підписів всіх членів Комісії.

6.      Потерпілий чи його законний представник також можуть звернутися відразу до уповноважених підрозділів органів Національної поліції України (ювенальна поліція) та Служб у справах дітей з повідомленням про випадки булінгу (цькування).

План заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу

Назва заходу Термін виконання

Вікова категорія

Відповідальний

1.

Створення на базі школи алгоритму реагування на випадки насильства серед дітей.

Вересень

1-11 кл.

практ. психолог

соц. педагог

2.

Анкетування учнів з метою виявлення проявів насильства.

Жовтень-

Листопад

7-11 кл.

практ. психолог

соц. педагог

3.

Проведення уроків відвертого спілкування. "Булінг. Мій світ без насильства".

Листопад-

Грудень

3-4 кл.

соц. педагог

практ. психолог

4.

Організувати в закладі освіти написання есе на тему:"Як довіряти і бути вдячним іншим".

Листопад-

грудень

5-9 кл.

Вчителі української мови

5.

Заняття з елементами тренінгу
1- «Я - повноцінна особистість держави»

2 - "Насильству скажемо - Ні!"

Протягом року

5-6 кл.

практ. психолог

соц. педагог

6.

Бесіда «Ми за життя без насильства»

Протягом року

5-11 кл.

Класні керівники